Referencje Blog
Translator
> Blog > E-legitymacje szkolne. Najważniejsze informacje

E-legitymacje szkolne. Najważniejsze informacje

> Blog > E-legitymacje szkolne. Najważniejsze informacje

E-legitymacje szkolne to alternatywa standardowych legitymacji papierowych. Przyjmują postać karty plastikowej, zgodnej z normami ISO. Posiadają nowoczesny design i charakteryzują się szerokimi możliwościami wykorzystania. Zostały wprowadzone do użytku na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Załącznik nr 4 do rozporządzenia szczegółowo precyzuje warunki użytkowania i produkcji e-legitymacji.

elegitymacja szkolna

E-legitymacje szkolne to produkt multifunkcjonalny

Nowa formuła legitymacji znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa użytkowanego dokumentu i pozytywnie wpływa na jego trwałość. Nie ma możliwości, aby plastikowa legitymacja uległa przerwaniu lub zamoknięciu. E-legitymacje są wodoodporne i wyróżniają się wyjątkową odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Do ich produkcji wykorzystywane są specjalne farby i nowoczesne techniki druku, między innymi termo-sublimację. Plastikowa legitymacja szkolna jest nie tylko identyfikatorem ucznia. E-legitymację można wyposażyć w moduł zbliżeniowy contactless i kodować na niej dodatkowe usługi. W ten sposób zwykła karta staje się funkcjonalnym dokumentem, który może pełnić równocześnie rolę biletu komunikacji miejskiej, karty bibliotecznej czy karty obiadowej. To jednak nie wszystko.

E-legitymacje szkolne mogą stać się także elementem nowoczesnego systemu kontroli dostępu w placówkach oświatowych. Rozwiązanie tego typu pozwoli znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa w szkołach i wyeliminuje ryzyko wejścia na ich teren osób niepowołanych. Dodatkowo, będzie można w ten sposób zdalnie kontrolować obecność uczniów czy opuszczanie przez nich szkoły w godzinach zajęć. Dyrektorzy szkół muszą przy tym pamiętać, że zlecając produkcję personalizowanych e-legitymacji powinni zawrzeć z wykonawcą umowę o powierzeniu przetwarzania danych osobowych.

Jak wyglądają e-legitymacje szkolne?

E-legitymacje szkolne przypominają wyglądem dowód osobisty. Produkowane są w formacie ID-1 czyli 85,60×53,98 mm. Wykonywane są z PCV czyli polichlorku winylu i mogą zawierać układ elektroniczny z interfejsem bezstykowym. Użytkowane są przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Karta plastikowa musi być laminowana, a nadruk naniesiony na tle giloszowym w technice offsetowej i sitodrukowej. Rozporządzenie szczegółowo określa kolor drukowanych elementów. Zdjęcie nanoszone jest na awersie techniką termodruku w rozdzielczości minimum 300 dpi. Jego dopuszczalne rozmiary to 26×19 mm. Obok niego znajduje się napis „legitymacja szkolna” w pozytywie i negatywie oraz napis „RP”. Fragmenty napisu „legitymacja szkolna” na białym pasku wykonywane są techniką reliefu.

Na awersie znajduje się ponad to numer legitymacji oraz dane użytkownika – imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia i adres. Konieczne jest także umieszczenie nazwy i adresu szkoły, imienia i nazwiska dyrektora oraz daty wydania legitymacji. Na rewersie z kolei znajduje się poświadczenie upoważnienia do korzystania z ulgowych przejazdów KM oraz hologram z rokiem ważności e-legitymacji i godłem Rzeczpospolitej Polskiej. Hologramy mają wymiary 13,5×13,5 mm i grubość 10 μm. Przy próbie odklejenia ulegają samo destrukcji. Legitymacje personalizuje się techniką termo-transferową. Szczegółowe wytyczne dotyczą e-legitymacji dla uczniów niepełnosprawnych.

Do góry
Jak oceniasz tą podstronę?

Firma Cartpoland

Działa na rynku od ponad 27 lat. Należy do czołowych polskich producentów kart plastikowych: magnetycznych, zbliżeniowych, z kodem kreskowym oraz innych zgodnych z zamówieniami Klientów.

Dane adresowe

05-300 Wólka Mińska ul. Olszowa 5

biuro@cartpoland.pl

cp-logo-small

Realizacja witryny
GrupaPNS sp. z o.o.

2019

Projektowanie stron www