Karta płatnicza uprawnia do wypłaty gotówki lub złożenia zlecenia płatniczego. Nośnikiem informacji na kartach płatniczych jest pasek magnetyczny albo układ elektroniczny z chipem lub wbudowaną anteną. Najważniejszym systemem bezpieczeństwa w kartach płatniczych jest kod PIN, który w większości przypadków jest automatyczne weryfikowany przez mikroprocesor karty. Karty płatnicze z wbudowanym układem scalonym to najbezpieczniejsze rozwiązanie, nie zwalnia ono jednak posiadaczy z przestrzegania podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania.
Przechowuj kartę w bezpiecznym miejscu. Karty płatniczej nie powinno się nosić w portfelu, lepszym pomysłem jest wykorzystanie osobnego etui. Pamiętajmy tylko, aby nie było to te samo etui, co na dokumenty! Ważne jest także, aby nie udostępniać danych z karty do publicznej wiadomości oraz zawsze mieć kartę na oku. Zabieranie karty przez ekspedienta w sklepie jest niedopuszczalne. Pamiętajmy także o zabraniu karty po dokonanej płatności i zachowaniu potwierdzenia.
Nie ujawniaj kodu PIN do karty. To oczywista zasada – kod PIN musi być chroniony przed dostępem osób niepowołanych. Zwróćmy jednak uwagę, że dotyczy to także jego zapisywania. Przykładowo, noszenie w portfelu karteczki z zapisanym kodem PIN to bardzo duże ryzyko. Ważne dane z karty należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Ważne jest także, aby kod PIN nie był zbyt prosty – posługiwanie się datą urodzin to zły pomysł.
Wykorzystaj pasek do podpisu. Właściciele kart bardzo często ignorują pasek do podpisu. To duży błąd. Pamiętajmy, aby po otrzymaniu karty od razu podpisać się na przeznaczonym do tego polu. W razie zagubienia karty, złodziej może podpisać się na niej za nas i wykorzystać w terminalach, w których potwierdzeniem jest właśnie złożenie podpisu.
Naucz się, jak zastrzegać kartę. Koleją zasadą bezpieczeństwa jest szybka reakcja na wypadek zgubienia karty. Nie warto zwlekać z jej zastrzeżeniem. W tym celu należy zapisać numer do centrum zastrzegania kart w naszym banku i dokonać tej czynności tak szybko, jak to możliwe. Trzeba także zapisać numer karty bankowej i przechowywać go w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Warto zapamiętać ogólnopolski numer (+ 48) 828 828 828.
Ustaw limity i powiadomienia SMS. Dobrą praktyką jest skorzystanie z możliwości ustawienia limitów transakcji na kartach płatniczych, co zabezpiecza finanse na wypadek kradzieży do momentu, gdy zorientujemy się o zaistniałej sytuacji. Warto również ustawić sobie powiadomienia SMS o dokonywanych transakcjach, dzięki czemu informacja o dokonaniu transferu przez obcą osobę natychmiastowo do nas dotrze.
Sprawdzaj kwotę na rachunku. Płatności w sklepach, restauracjach czy hotelach powinny być zawsze sprawdzane przed zbliżeniem karty lub włożeniem jej do czytnika. Kontrolujmy na bieżąco nasze wydatki, a następnie zweryfikujmy czy kwota wpisana przez sprzedawcę jest prawidłowa.
Korzystaj z kart z chipem i modułem EMV. Na koniec należy wspomnieć o zjawisku skimmingu, przed którym skutecznym zabezpieczeniem są karty chipowe z modułem EMV. Skimming to umieszczanie na bankomatach specjalnych urządzeń, które czytają dane z karty. Zaliczamy do nich nakładki na otwór do karty, które czytają informacje z paska magnetycznego. Złodzieje dodatkowo używają fałszywych klawiatur, za pomocą których poznają wpisywany przez nas kod PIN lub instalują nad klawiaturą listwy z miniaturowymi kamerami. Z tego powodu przed dokonaniem transakcji należy dokładnie obejrzeć bankomat. Otwór na kartę bez wypustek czy podejrzanie wyglądające elementy ruchome powinny nas zaalarmować. Karty chipowe, które inicjują moduł EMV uniemożliwiają dokonanie transakcji na podstawie danych z paska magnetycznego.
Działa na rynku od ponad 27 lat. Należy do czołowych polskich producentów kart plastikowych: magnetycznych, zbliżeniowych, z kodem kreskowym oraz innych zgodnych z zamówieniami Klientów.
05-300 Wólka Mińska ul. Olszowa 5
biuro@cartpoland.pl