Karty chipowe mają wszechstronne zastosowanie – używa się ich m.in. w formie kart przedpłatowych, kart kontroli dostępu, legitymacji ubezpieczeniowych, kart systemów lojalnościowych, kart członkowskich czy elektronicznych biletów komunikacji miejskiej. Charakteryzują się one trwałością zapisu danych nawet do 10 lat, odpornością na ładunki statyczne, zgodnością z normą ISO 7816-3 oraz możliwością wykonania co najmniej 100 tys. cykli zapisu i kasowania.
Najpopularniejszą formą przechowywania informacji na karcie są paski magnetyczne i kody kreskowe. Karty chipowe powstały przez organizację EMV zrzeszającą m.in. Europay, MasterCard i Visa. Były one odpowiedzią na niewystarczającą ochronę kart magnetycznych. Chip stał się narzędziem walki ze skimmingiem, czyli kopiowaniem zawartości paska magnetycznego i wykorzystywania go do zakupów na koszt ofiary. Jest to mikroprocesor, który kontroluje dostęp do zapisanych danych. Umożliwia ochronę procesu logowania i zapewnienie niezaprzeczalności poprzez podpis cyfrowy. Dzięki niemu przechowywane informacje są dodatkowo szyfrowane, co utrudnia ich odczytanie przez osoby niepowołane. Choć karty chipowe wypierają karty magnetyczne, okres przejściowy sprawia, że oba te zabezpieczenia są spotykane razem, co umożliwia przeprowadzanie transakcji w starszych systemach. Są to tzw. karty hybrydowe.
Wszystkie karty chipowe są zgodne ze standardem EMV, który odpowiada za kompatybilność mikroprocesorów i terminali niezależnie od tego, jaka firma wydała kartę i gdzie się jej używa. Chip to po prostu mały układ scalony, który zapisuje informacje na karcie. Przesyłanie informacji do komputera następuje wtedy, gdy odpowiednie styki w czytniku połączą się z jego powierzchnią. Mikroprocesor, kontroluje zapis i odczyt informacji wtedy, gdy w pamięci zapisywane są dane. Chip wyposażony jest też w pamięć ROM (read-only memory), która dzieli się na trzy obszary. Pierwszy z nich to odczyt swobodny, w którym zawarte jest imię i nazwisko posiadacza karty, jej numer oraz data ważności. Drugi to obszar poufny, który zawiera poufne informacje o użytkowniku i dane producenta karty. Natomiast w trzecim obszarze zwanym roboczym przechowywane są informacje, które stale i dynamicznie się zmieniają. Są to np. saldo rachunku czy lista operacji i transakcji.
Są różne rodzaje chipów, dlatego przed zamówieniem kart należy sprawdzić, czy informacje o danym chipie odpowiadają specyfikacji technicznej wybranych czytników. W zależności od tego, czy będzie to karta lojalnościowa, karta zdrowia, karta dostępu czy karta płatnicza stosuje się różne kody zabezpieczające pamięć przed modyfikacją oraz inne wielkości pamięci. Chip jest w kształcie kwadratu lub prostokąta i zazwyczaj umieszcza się go po lewej stornie. Osadza się go na kleju, który wchodzi w reakcję z tworzywem karty, dzięki czemu jest nieusuwalny. W przypadku kart płatniczych istnieją określone standardy ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO, które dotyczą m.in. jej wymiarów, detali pojawiających się na powierzchni, rozmieszczenia określonych elementów oraz zapisu danych.
Czy karty chipowe mogą być personalizowane, tak, jak zwykłe karty plastikowe? Oczywiście, że tak! Jedynym warunkiem, który musi zostać uwzględniony, to miejsce chipa. Jest ono ściśle określone na powierzchni karty – chip musi znajdować się 9,0 – 9,5 mm od krótszej krawędzi karty oraz 18,5 mm od dłuższej krawędzi. Warto wziąć tę zasadę pod uwagę w trakcie tworzenia projektu graficznego – żeby w tym miejscu nie znajdowała się żadna kluczowa grafika, logo, dane osobowe, ponieważ zostaną one zasłonięte przez chip. Oprócz tego możliwości personalizacji są nieograniczone i zależą od kreatywności naszych klientów, ponieważ w ofercie firmy CartPoland znajduje się szeroki zakres metod personalizacji, a nasi doświadczeni graficy podołają nawet najbardziej nietypowym projektom klientów.
Do góry
Działa na rynku od ponad 27 lat. Należy do czołowych polskich producentów kart plastikowych: magnetycznych, zbliżeniowych, z kodem kreskowym oraz innych zgodnych z zamówieniami Klientów.
05-300 Wólka Mińska ul. Olszowa 5
biuro@cartpoland.pl