Referencje Blog
Translator
> Blog > Jak powstają nadruki na kartach plastikowych?

Jak powstają nadruki na kartach plastikowych?

> Blog > Jak powstają nadruki na kartach plastikowych?

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm i instytucji stawia na plastikowe karty dla swoich klientów. Każdy z nas ma w swoim portfelu przynajmniej kilka takich kart. Najczęściej są to dokumenty (np. dowód osobisty), karty płatnicze, kredytowe i rabatowe. Mogą być również używane w firmach jako identyfikatory pracowników, dzięki którym można np. wejść do biura. Szkoły i uczelnie także zastąpiły tradycyjne papierowe legitymacje kartami plastikowymi, które mogą pełnić również rolę biletu komunikacji miejskiej. Powszechność używania plastikowych kart wynika przede wszystkim z tego, że są one trwałe i odporne na działanie wielu szkodliwych dla tradycyjnych papierowych dokumentów czynników zewnętrznych. Nie straszna im jest wilgoć, intensywne nasłonecznienie, nie podrą się na skutek szarpania. Te cechy kart plastikowych sprawiły, że towarzyszą nam obecnie niemal na każdym kroku. Jednak niewiele osób wie, w jaki sposób są wykonywane na nich nadruki. W dzisiejszym wpisie postaramy się Wam to wyjaśnić.

karty bankowe

Jakie muszą być karty plastikowe?

Karty plastikowe są produkowane z tworzyw sztucznych. Najczęściej powstają z PCV, poliwęglanu, polietylenu, ABS, PET albo z mieszanek tych tworzyw. Ich wymiary mogą być dowolne,  jednak są pewne standardy między innymi regulowane normami ISO, co ułatwia korzystanie z nich oraz ich przechowywanie. Karty powinny być też estetycznie wykonane, dlatego ważny jest dobry projekt graficzny, który najczęściej jest wykonywany przez klienta albo zgodnie z jego wymaganiami.

Metody wykonywania nadruków na kartach plastikowych:

Przy użyciu drukarek termosublimacyjnych.
Drukarki tego typu zostały specjalnie zaprojektowane do drukowania kart plastikowych. Ich głowice przejeżdżają przez całą kartę i taśmę barwiącą. Pod wpływem wysokiej temperatury barwnik zawarty na taśmie zostaje przeniesiony na powierzchnię karty.

Przy użyciu drukarek re-transferowych.
Tego typu drukarki najpierw przenoszą projekt karty na specjalną folię re-transferową. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kolorowej taśmy YMCK, z której projekt jest nanoszony na tzw. film, a następnie na powierzchnię plastikowej karty. Dzięki tej technice głowica drukarki nie ma bezpośredniego kontaktu z kartą, co minimalizuje ryzyko jej uszkodzenia w przypadku np. kart złej jakości albo zanieczyszczonych powierzchni kart.

 

Do góry
Jak oceniasz tą podstronę?

Firma Cartpoland

Działa na rynku od ponad 27 lat. Należy do czołowych polskich producentów kart plastikowych: magnetycznych, zbliżeniowych, z kodem kreskowym oraz innych zgodnych z zamówieniami Klientów.

Dane adresowe

05-300 Wólka Mińska ul. Olszowa 5

biuro@cartpoland.pl

cp-logo-small

Realizacja witryny
GrupaPNS sp. z o.o.

2019

Projektowanie stron www